GITARA ELEKTRYCZNA     PORADY PRAKTYCZNE
   
 














Zapraszam do posłuchania moich kompozycji


  Preamp gitarowy

Opis

Elektronika gitary składa się z elementów biernych: najczęściej pasywnych przetworników gitarowych, kondensatorów i potencjometrów o dużej rezystancji. Dla prawidłowego i niezniekształconego przekazu pełnego pasma akustycznego gitary konieczne jest stosowanie wzmacniaczy (wejść przystawek efektowych) o dużej impedancji wejściowej rzędu 1 MOhm. Obwody o dużej impedancji są podatne na zakłócenia pola elektromagnetycznego, co jest szczególnie niekorzystne przy stosowaniu przystawek efektowych typu fuzz, distortion, lead itp.

Sposobem na:
- zmniejszenie zakłóceń,
- zapewnienie pełnego pasma gitary (bez obcinania górnego widma sygnału pojemnością kabla gitarowego),
jest stosowanie w gitarze przetworników aktywnych (ze wzmacniaczem) albo zastosowanie przedwzmacniacza gitarowego zabudowanego w gitarze lub podłączonego bezpośrednio do gniazda gitary.

Poniżej przedstawiam schemat i przykładową konstrukcję przedwzmacniacza gitarowego.
Pełni on dwie funkcje:
1. wzmacnia sygnał gitary,
2. jest przetwornikiem impedancji separującym obwody gitary od przyłączonych urządzeń zewnętrznych (bufor).
Dzięki tej drugiej funkcji obwody elektryczne gitary (przetworniki) nie są obciążane np. niską impedancję wejściową wzmacniacza czy pojemnością kabla gitarowego (co może wpływać na zmianę brzmienia gitary spowodowaną obcinaniem górnego pasma). Po zastosowaniu powyższego przedwzmacniacza można stosować długie kable gitarowe. Przedwzmacniacz zapewnia również prawidłowe warunki do współpracy z wejściem liniowym karty dźwiękowej komputera w przypadku, gdy karta dźwiękowa nie posiada wejścia wysokoimpedancyjnego.
W układzie wykorzystano tranzystor unipolarny FET zapewniający wymaganą wysoką impedancję wejściową przedwzmacniacza.


Schemat
 
   
   WYKAZ ELEMENTÓW
R1 - 100k
R2 - 2M2
R3 - 22k
R4 - 510R
R5 - 4k3
R6 - 47k
R7 - 10k
C1 - 470nF
C2 - 470nF
C3 - 4u7
Tranzystor unipolarny FET - 2N5457
 
   
Konstrukcja
 
   
  Preamp został zbudowany w układzie montażu przestrzennego w celu zminiaturyzowania wymiarów układu. W konstrukcji użyto subminiaturowych rezystorów i kondensatorów. W pierwszej kolejności połączono z sobą wtyk i gniazdo typu Jack 6,3mm. Blaszka połączenia masy stanowił konstrukcję nośną montażu elektroniki. 
Wartości elementów podane na schemacie zostały dobrane i sprawdzone w praktycznych układach.

W przypadku zastosowania innego typu tranzystora konieczna może być zmiany wartości rezystancji źródła i drenu, co wiąże się ze zmianą wzmocnienia układu. Przy optymalnym doborze tych wartości napięcie na drenie tranzystora powinno wynosić około połowy napięcia zasilania. Należy przy tym sprawdzić czy preamp nie zniekształca sygnału gitary.
  Po zmontowaniu i sprawdzeniu układ został w całości obudowany stalową blachą cynowaną celem jego dokładnego ekranowania. Ekran został galwanicznie podłączony do masy układu (minus zasilania).
Przewód (+) zasilania wyprowadzono przez otwór w ekranie.
  Jako obudowę przedwzmacniacza wykorzystano plastikowe pudełko o odpowiedniej wielkości, które mieści baterię zasilającą. W obudowie zamontowany został włącznik zasilania. 
  Tak wygląda przedwzmacniacz w całości... 
  ...a tak w połączeniu z gitarą.







Przedwzmacniacz jest wykorzystywany przy nagrywaniu gitary elektrycznej bezpośrednio na komputer, często z wykorzystaniem efektów typu distortion, fuzz czy lead.
Działa "przeźroczysto" - nie wnosi żadnych szumów, zniekształceń czy zabarwień dźwięku gitary.
Ze względu na bardzo mały pobór prądu i zastosowany wyłącznik, bateria wystarcza na bardzo długą pracę urządzenia (setki godzin dla baterii alkalicznej). 
 
 
 
  ALL RIGHTS RESERVED   WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE