GITARA ELEKTRYCZNA     PORADY PRAKTYCZNE
   
 














Zapraszam do posłuchania moich kompozycji


  Sprawdzanie krzywizny gryfu

Opis

Właściwe ustawienie krzywizny (promienia wygięcia) gryfu, prócz wyrównania - szlifu progów, ma zasadnicze znaczenie dla możliwości uzyskania niskiej akcji i komfortu gry na gitarze oraz niebrzęczenia strun na niskich i wysokich progach.
Producenci gitar podają zalecane przedziały wartości krzywizny gryfu dla danego modelu gitary, radiusa gryfu itp. Najczęściej zalecany przedział to 0,2-0,5mm (przykładowy LINK)
Standardowy sposób sprawdzenia krzywizny gryfy, opisywany wielokrotnie w materiałach producentów i w różnego rodzaju poradach w internecie polega na przyciśnięciu struny na pierwszym i ostatnim progu oraz pomiarze (ocenie) odległości spodu struny od szczytu środkowego progu podstrunnicy (najczęściej wskazywany jest ósmy próg).
Wszystko pięknie tylko jak przycisnąć strunę na pierwszym i ostatnim progu oraz jednocześnie dokonać precyzyjnego pomiaru odległości mając... tylko dwie ręce?

Przedstawiam tu wygodny sposób do łatwego pomiaru krzywizny gryfu. Potrzebne do pomiaru elementy to: szczelinomierz i odpowiednio wykonany liniał.



Konstrukcja liniału

 
    Do wykonania liniału użyty został aluminiowy teownik o wymiarach  T20x20 mm (takie profile są powszechnie dostępne w sklepach i marketach budowlanych). Teownik tych rozmiarów jest wystarczająco sztywny. Musi być idealnie prosty.

 
Teownik został przycięty na długość ok. 5 mm większą od długości podstrunnicy. Następnie przyłożono teownik od strony progów dosuwając jego początek do pierwszego progu (siodełka). Pisakiem oznaczono lokalizację progów. W zaznaczonych miejscach wypiłowano wycięcia szerokości ok.4mm i głębokości ok. 2,5 mm. Chodzi o to, by po przyłożeniu liniału do podstrunnicy w żadnym punkcie nie opierał się lub zawadzał o jakikolwiek próg.


Pomiar krzywizny gryfu

1. Stroimy gitarę by zapewnić właściwy naciąg strun i pozostawiamy na kilka godzin dla ustabilizowania sił w gryfie.
2. Przykładamy liniał do podstrunnicy jak na zdjęciu.
3. Szczelinomierzem mierzymy pośrodku gryfu szczelinę pomiędzy krawędzią liniału a powierzchnią podstrunnicy.
4. W przypadku wartości odbiegających od nominalnych należy dokonać korekty wygięcia gryfu:
- jeśli szczelina jest za duża należy zwiększyć napięcie pręta gryfu - podciągnąć nakrętkę napinającą
- jeśli szczelina jest za mała lub jej brak należy zmniejszyć napięcie pręta gryfu - odkręcić nakrętkę pręta
5. Po korekcie napięcia pręta należy ponownie dostroić gitarę i przed pomiarem krzywizny gryfu odczekać dla ustabilizowania sił w gryfie.
Szczegóły regulacji pręta napięcia gryfu można znaleźć na stronach producentów gitar lub w poradnikach.
Należy jednak zaznaczyć, że przedstawiona powyżej regulacja jest skuteczna z punktu widzenia niebrzęczenia strun na wszystkich progach pod warunkiem właściwego stanu progów, w szczególności ich równej wysokości.
Liniał można wykorzystać również dla sprawdzenia płaszczyzny główek progów i ich właściwej wysokości wzdłuż gryfu. W tym celu wykorzystujemy krawędź bez rowków.
1. Przykładamy liniał częścią gładką (bez rowków) progów gitary w osi gryfu. Liniał opierać się powinien o główkę progu pierwszego i ostatniego (ewentualnie kolejne).
2. Szczelinomierzem mierzymy odległość krawędzi liniału od główki 8-go progu. Odległość ta powinna odpowiadać krzywiźnie gryfu (0,2-0,5mm).
3. W przypadku wartości odbiegających od nominalnych należy dokonać korekty wygięcia gryfu według wcześniej podanego postępowania (pkt. 4, 5).

UWAGI
1. Z pomocą liniału możemy zmierzyć krzywiznę gryfu dla skrajnych krawędzi podstrunnicy i tym samym ocenić, czy gryf nie jest zwichrowany.
2. Z użyciem liniału można ocenić regularność krzywizny na całej długości gryfu obserwując pod światło prześwit pomiędzy krawędzią liniału a powierzchnią podstrunnicy.
3. Liniał znajduje zastosowanie również przy szlifowaniu progów - z jego pomocą ustala się prostoliniowość gryfu przed szlifowaniem.

 
 
  ALL RIGHTS RESERVED   WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE